Zástupci odborových svazů ČMKOS se dnes setkali s bankovní radou ČNB, aby společně projednali klíčové otázky makroekonomického vývoje, prognózy inflace a plánů pro kolektivní vyjednávání. Jednání zahájili guvernér ČNB Aleš Michl a předseda ČMKOS Josef Středula.

Jakub Matějů, náměstek ředitele sekce měnové ČNB, prezentoval aktuální makroekonomickou prognózu. Zdůraznil, že ČNB pokračuje v přísné měnové politice s cílem udržet inflaci dlouhodobě poblíž 2 %. Představil také výhled reálné ekonomiky, prognózu vývoje kurzu koruny a sazeb, ale i rizika, která tento vývoj ovlivňují, například výkyvy na zahraničních trzích nebo nejistoty v dodávkách energií.

Hlavní ekonom ČMKOS Martin Fassmann poté představil analýzu vývoje mezd v České republice na rok 2025. Upozornil, že Česká republika se drží pod průměrným hodinovým ohodnocením za práci v porovnání s ostatními zeměmi EU. Zdůraznil, že inflace vedla k propadu reálných mezd, což negativně ovlivňuje životní úroveň zaměstnanců. Odbory se proto zaměřují na to, aby v rámci kolektivního vyjednávání pro rok 2025 zajistili jejich maximální navýšení.

V následné diskuzi se Josef Středula zaměřil na širší ekonomické výzvy a hrozby, včetně dopadu německé ekonomiky na tu českou, růstu cen energií a regionálních nerovností v České republice. Tyto faktory mohou ovlivnit konkurenceschopnost některých oblastí.

Odbory a ČNB si vyměnily informace a pojmenovaly klíčové výzvy pro budoucí období.

Ve středu 15. ledna 2025 proběhla schůze výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, na které jsme byli přítomni i my, desítky odborářů a odborářek sdružených v ČMKOS. Projednávala se na ni totiž tzv. flexinovela zákoníku práce. Zatímco vláda a zaměstnavatelé prezentují tuto novelu jako krok vpřed v modernizaci pracovního práva, my upozorňujeme, že mnohé navrhované změny představují zásadní oslabení práv pracujících a zvýšení nejistoty na trhu práce.

Co novela obsahuje?

V úvodu schůze shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka změny, které tzv. flexinovela zákoníku práce obsahuje. Patří k nim:

  • prodloužení zkušební doby ze 3 na 4 měsíce – návrh zaměstnavatelů, který podle nás prodlužuje období nejistoty zaměstnance, kdy může být propuštěn bez udání důvodu;
  • zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě porušení povinností či nesplnění požadavků;
  • úprava odstupného a výpovědní lhůty;
  • garance návratu rodičů na stejnou pozici do dvou let věku dítěte – jediný výraznější pozitivní prvek novely;
  • umožnění práce mladistvým od 14 let – opatření, které vnímáme jako problematické z hlediska ochrany dětí.

Delší zkušební doba = zvýšení nejistoty pro pracující

Dlouhodobě upozorňujeme, že prodloužení zkušební doby povede k větší nejistotě pro pracující. Tři měsíce jsou dostatečné na to, aby zaměstnavatel zjistil, zda zaměstnanec splňuje jeho požadavky a dobře odvádí svoji práci. Prodloužení na čtyři měsíce je zbytečné.

Jak podotkla i poslankyně Jana Pastuchová (ANO), zaměstnanec nemůže ve zkušební době získat osobní ohodnocení ani jiné benefity. I ona se tak vyslovila proti této změně, podobně jako poslankyně Jana Hanzlíková (ANO) a Lucie Šafránková (SPD).

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že prodloužení zkušební doby do novely zařadil na popud představitelů zaměstnavatelských svazů. Zdeněk Zajíček (ODS; předseda Hospodářské komory) se nechal slyšet, že tuto změnu vítá, ačkoliv kdyby to záleželo na něm, prodloužil by zkušební dobu ještě mnohem výrazněji.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Snad jediným pozitivním aspektem připravované novely zákoníku práce je garance návratu rodičů na stejnou pozici do dvou let věku dítěte. Toto opatření bylo do novely zařazené na náš popud. Máme radost, že – jak se zdá – panuje na tomto bodu politická shoda. Připomínáme však, že je potřeba udělat ještě další kroky: Aby rodiče, především matky, se vraceli do práce nejpozději po dvou letech rodičovské, potřebují mít zajištěnou péči o děti. Vláda musí mezi své priority zařadit rychlé vybudování mnohem větších kapacit v jeslích a školkách.

Práce mladistvých a mzdy v cizí měně

Dalším problematickým bodem je podle nás umožnění práce mladistvým od 14 let, což považujeme za nepřiměřené a rizikové. Kritizujeme i návrh na vyplácení mezd v cizí měně, který podle nás ohrožuje stabilitu českého pracovního trhu, zejména v příhraničních oblastech.

Výpověď bez udání důvodu?

Na schůzi výboru předseda ČMKOS Josef Středula a předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková otevřeli téma výpovědi bez udání důvodu. Ta sice do novely zařazená není, ale víme, že poslanci ODS a TOP09 ji tam plánují přidat. Opět jsme zdůraznili rizika, která by tato naprosto neakceptovatelná změna přinesla.

Na náš apel pozitivně reagovali poslanci KDU-ČSL Marian Jurečka, Vít Kaňkovský a Pavla Golasowská, podobně jako poslankyně ANO Jana Hanzlíková a Jana Pastuchová. Ti řekli, že výpověď bez udání důvodu rozhodně nepodpoří. Budeme bedlivě sledovat, jestli své sliby dodrží.

Co dál?

Novela nyní čeká na projednání v druhém čtení. Plánujeme pokračovat v tlaku na vládu, poslance i poslankyně, aby zajistili spravedlivější podmínky pro pracující. A především, aby nepodpořili návrh ODS a TOP09, který by byl pro zaměstnance naprosto katastrofální.

Stojíme na straně pracujících a budeme i nadále hájit jejich práva proti návrhům, které ohrožují důstojnost práce a sociální jistoty. Společně jsme silnější a rozhodně se nevzdáme.

Výkonný výbor ADP Vás srdečně zve na tradiční Kongres v Pardubicích.

Program:

1 Zahájení kongresu (10:00)
2. Vystoupení zástupců zaměstnavatele, ČMKOS
3. Volba mandátové a návrhové komise
4. Schválení jednacího řádu a programu Kongresu
5. Výroční zpráva CRK
6. Návrh Rozpočtu /Zásad hospodaření ADP
7. Společný oběd (13:00– 13:30)
8. Vystoupení předsednictva ADP, VV
9. Diskuse
10. Usnesení


Po ukončení oficiální části posezení s hudbou.

Účast nahlaste SMS: 778 065 665 nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 30.01.2025
SRDEČNĚ ZVE VÝKONNÝ VÝBOR ADP

V Pardubicích v Domě Techniky, nám. Republiky 2686.

Pozvánka ke stažení v PDF:

Přejeme Vám i všem Vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. Děkujeme Vám za projevenou důvěru a těšíme se na další společnou spolupráci.

Dne 16. 12. 2024 se v sídle SŽ konalo plánované jednání OC a zaměstnavatele. Hlavním bodem jednání byla diskuse mezi jednotlivými zástupci OC a zaměstnavatelem nad předjednanými zásadami FKSP SŽ na rok 2025 a doplnění ustanovení týkajícího se příspěvku na produkty spoření na stáří, kde došlo k legislativním změnám. Zaměstnavatel již nebude mít povinnost polovinu z FKSP SŽ přispívat na produkty spoření na stáří, přesto došlo k dohodě o přerozdělení téměř poloviny prostředků FKSP SŽ na tyto produkty a zaměstnanci, kteří mají sjednané spoření dostanou příspěvek 300 Kč měsíčně jako v letošním roce. Nad zaměstnaneckou benefitní kartou, kterou jsme se snažili prosadit nepanovala napříč OC shoda a možné prostředky přidělené na kartu neodpovídaly našim původním představám. Ideu zaměstnanecké benefitní karty neopouštíme a je naší prioritou při dalších jednáních o podobě FKSP SŽ v dalších letech. Na základě ohlasů garantů akcí pořádaných z FKSP SŽ 2024 došlo k zjednodušení a zpřehlednění podmínek pořádání akcí na rok 2025, možnost nulové spoluúčasti a zmenšení počtu účastníku akcí. U příspěvku na rekreaci pro zaměstnance došlo ke snížení příspěvku z 5 000 Kč na 4 000 Kč i z důvodu možnosti čerpat příspěvek většímu počtu zaměstnanců, příspěvek na TDM zůstal beze změny. Byly podepsány i další dokumenty navazující na schválené zásady FKSP SŽ.

V další části jednání byly schváleny akce z FKSP, které se uskuteční do konce roku 2024 a došlo i na schválení sociálních výpomocí pro zaměstnance. Zaměstnavatel předložil rozbor mezd za období 1 – 11/2024, kde došlo k nárůstu reálné mzdy zaměstnanců SŽ.

V bodě různé došlo na dotazy ohledně problematiky střežení pracoviště v OŘ HK a připravovaného metodického pokynu s touto problematikou.

Dne 3. prosince 2024 se konal regionální kongres ADP Brno.

Na kongres přijali pozvání předseda Daniel Linc a místopředsedkyně Šárka Jiroušková.

Na kongresu byla odprezentována činnost naší organizace v letošním roce, se zdůrazněním vlivu vládních úsporných opatření na chod odborových organizací. Dále předseda Daniel Linc uvedl podrobnosti k uzavřené kolektivní smlouvě na rok 2025 a Šárka Jiroušková doplnila návrh hospodaření FKSP na rok 2025, který čeká už jen drobné úpravy a podpis.

Dalším bodem jednání, byla příprava na blížící se celorepublikový Kongres ADP, který se bude konat již 13. února 2025 v Pardubicích. Vzhledem k počtu členů naší RO, bylo Regionálním kongresem zvoleno a schváleno 10 zástupců a 3 náhradníci.

Na závěr oficiální části kongresu byli zúčastnění pozváni na jízdu historickým vlakem na Adventní Křivoklát, kde je ještě posledních pár volných míst. Zároveň byla zmíněna možnost všech členů ADP se celorepublikového Kongresu zúčastnit jako host, jen je potřeba svůj zájem oznámit, pro zajištění potřebných míst a občerstvení.

Po zakončení oficiální části, následovalo občerstvení a neformální část.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem zúčastněným za skvělou náladu, kterou si na Kongres přinesli, předsednictvu za informace, kterými nám doplnili průběh kolektivního vyjednávání.

Sjednaná Podniková kolektivní smlouva SŽ na rok 2025 nejen, že zachovává současné benefity, ale přináší i nové – např. motivační příspěvek za doporučení nového zaměstnance, zvláštní odměnu držitelům platné licence strojvedoucího s oprávněním řízení speciálního dvoucestného vozidla se speciální nástavbou. Dále došlo ke zvýšení příplatku za práci v noci, odměn za pohotovost a příspěvku zaměstnavatele na stravování.

V oblasti tarifních mezd byl sjednán nárůst 3,9 %. V souvislosti s dosaženými úsporami všech složek Správy železnic, státní organizace, rozhodl generální ředitel o mimořádné jednorázové odměně všem zaměstnancům v pracovním poměru se mzdou za měsíc říjen 2024 ve výši 12 000 Kč.

Ke stažení v PDF: