- Napsal Hana Hasenöhrlová
Ve spolupráci se zaměstnavatelem Správa železnic, státní organizace, CDP pro Vás připravili dne 5. 9. 2026 V areálu lomu Leštinka
Sportovní a soutěžní den pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky
Program: Začátek ve 12 hodin v lomu Leštinka. Budou připraveny soutěže pro děti i jejich rodiče Je zde možnost hrát volejbal, nohejbal. V areálu je mnoho prolézaček pro děti.
Během akce je zajištěno stravování.
Zaměstnanec Správy železnic, státní organizace má vše hrazeno z FKSP, RP zaplatí 1 120,. Kč, RP dítě do 4 let 720,- Kč, RP ditě 920,- Kč.
Kdo by měl zájem o ubytování, částka na ubytování činí 460,- Kč za osobu /noc.
Přihlašování: Prostřednictvím personálního portálu STKR. Po přihlášení přes STKR je možné zaslat přihlášku na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Akce se koná s příspěvkem FKSP (popř. a doplatkem účastníků) a je zahrnuta do limitu pro zdanění benefitů dle Zásad FKSP SŽ na rok 2026.
Garant akce: Hasenöhrlová Hana
tel.: 778 056 566 e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Napsal Hana Hasenöhrlová
Ve spolupráci se zaměstnavatelem Správa železnic, státní organizace, CDP pro Vás připravili dne 20 . 6. 206 a 21. 6. 2026
ÚZKOKOLEJKA s PÁROU
Program:
1. den sraz v Jindřichově Hradci u nádraží, kde bude v 9.45 hodin odjezd úzkokolejkou parním vlakem do Nové Bystřice. V Nové Bystřici bude zajištěn oběd, a kdo bude mít zájem může navštívit muzeum veteránů, anebo proslulou cukrárnu „U mlsného kocoura“. Pak je návrat parním vlakem, kde vystoupíme ve stanici Hůrky, kde je pronajat areál, a dále zde bude probíhat další program. Různé soutěže, v případě hezkého počasí možnost koupání v blízkém rybníce, večerní táborák a opékaní špekáčků. Je zajištěna i hudební produkce. Ubytování je zajištěno ve třech čtyřlůžkových apartmánech, v jednom vagónu se sedmi lůžky a jsou k dispozici tři stany po dvou. Kdo má vlastní stan tak to bude vítáno.
2. den po snídani odjezd, vlakem bude platit jízdenka z předešlého dne.
Komu se nebude chtít ještě domů, máme dohodnutou ve 13 hodin exkurzi do depa Úzkokolejné dráhy v Jindřichově Hradci i s prohlídkou parní lokomotivy.
Zaměstnanec Správy železnic, státní organizace zaplatí (spoluúčast) částku 1 100,- Kč , kdy v ceně je jídlo, jízdenka a pronájem areálu, RP 1 720,- a RP dítě 1 410,-. Cena se může změnit dle počtu přihlášených. Ideálně jeden zaměstnanec a jeden RP, popřípadě dohodou.
- Napsal Kamil Franek
RO ADP CDP Přerov požaduje zachování přímé indikace traťových přejezdů
Regionální organizace ADP CDP Přerov se aktivně zapojila do řešení problematiky zobrazování železničních přejezdů na Jednotném obslužném pracovišti (JOP). Na základě podnětů zaměstnanců řízení provozu připravila a předložila petici adresovanou generálnímu řediteli Správy železnic. Jejím cílem je zachování přímé vizuální indikace jednotlivých traťových přejezdů v reliéfu kolejiště.
Podle signatářů petice dochází při aktualizacích adresného softwaru JOP k postupnému rušení samostatných symbolů přejezdů v mezistaničních úsecích. Ty jsou nově nahrazovány pouze tzv. součtovou hláskou, která sdružuje informace o více přejezdech na jedné traťové koleji. Změna je odůvodňována uvedením zobrazování do souladu s aktuálním zněním interního předpisu SŽ Z3 a požadavky na tato pracoviště, tzv. ZTP JOP.
Zaměstnanci řízení provozu však upozorňují, že takové řešení může v praxi zhoršit rychlou orientaci při mimořádných nebo poruchových stavech. Pokud dojde ke změně stavu či poruše konkrétního přejezdového zabezpečovacího zařízení, není při zobrazení pouze součtovou hláskou okamžitě patrné, kterého přejezdu se problém týká, kde se nachází a jaká je aktuální poloha vlaku vůči tomuto místu.
Právě tato informace je pro výpravčí a traťové dispečery zásadní. V případě ohrožení provozu musí být schopni rychle vyhodnotit situaci a přijmout odpovídající opatření, včetně případného zastavení drážních vozidel. Autoři petice proto zdůrazňují, že přímé a trvale viditelné zobrazení jednotlivých přejezdů není otázkou pohodlí obsluhy, ale důležitým prvkem situačního přehledu a prevence bezpečnostních rizik.
Petice dále upozorňuje, že práce pouze se součtovou hláskou vyžaduje další obslužné úkony, zejména otevírání menu nebo detailních informací. To může prodlužovat reakční dobu, zvyšovat zátěž obsluhujícího zaměstnance a v komplikovanějších provozních situacích zvyšovat riziko lidské chyby. V krajních případech může nejistota při rychlém vyhodnocení situace vést také k častějšímu využívání nouzových zásahů, například prostřednictvím GSTOP
GSM-R nebo jeho obdoby v systému ETCS, což má však dopad na provoz v širší oblasti.
Problematika se samozřejmě netýká pouze CDP Přerov. Jen v oblasti působnosti CDP Přerov jde o 145 přejezdů v mezistaničních úsecích. ADP CDP Přerov proto považuje věc za systémovou a dlouhodobě významnou nejen pro zaměstnance, ale i pro samotného provozovatele dráhy.
Správa železnic ve své odpovědi uvádí, že rozdílné způsoby zobrazování vznikaly v minulosti historicky, mimo jiné v důsledku odlišných aplikací u různých výrobců a lokalit. Cílem má být sjednocení pravidel zobrazování, a to podle Správy železnic jak z pohledu bezpečnosti, tak z pohledu budoucí technické kompatibility.
Zaměstnavatel současně připouští, že samotné rušení stávajících indikací přejezdů nebylo vždy provedeno vhodným způsobem, zejména pokud docházelo k odmazání přejezdů z reliéfu JOP bez současného zavedení náhradního řešení. Za cílový stav však Správa železnic nepovažuje ani ponechání pouze součtové hlásky, ani plošné zachování přímého zobrazení všech traťových přejezdů. Jako zamýšlené řešení uvádí kombinaci součtové hlásky s možností
využití tzv. lupy, tedy detailního náhledu na traťové přejezdy.
Správa železnic zároveň nesouhlasí s tvrzením, že nový způsob zobrazování zvyšuje bezpečnostní riziko. Podle jejího stanoviska nebylo při použití součtové hlásky pro obsluhu mezistaničních přejezdů v souladu s obslužnými předpisy identifikováno bezpečnostní riziko.
Na základě petice však bylo přijato alespoň dílčí opatření: do doby nasazení softwaru s tzv. lupou nemají být ze stávajících reliéfů JOP přejezdy odmazávány. U nově zřizovaných JOP má být postupováno podle předpisu SŽ Z3 a cílovým řešením má být nezobrazování traťových přejezdů v základním reliéfu při současné realizaci součtové hlásky s lupou.
ADP CDP Přerov vnímá tuto reakci jako částečný posun, nikoliv však jako definitivní vyřešení problému. Za zásadní považuje, aby před případným dalším rušením přímých indikací byla jasně doložena bezpečnostní a ergonomická analýza navrhovaného řešení. Stejně důležité je přesně definovat, jak bude tzv. lupa v praxi fungovat, kolik úkonů bude vyžadovat, jak rychle bude dostupná a zda skutečně nahradí informace, které dnes zaměstnanci získávají přímo z reliéfu kolejiště.
Odborová organizace proto bude požadovat, aby zaměstnanci řízení provozu byli do přípravy a ověřování tohoto řešení aktivně zapojeni. Právě oni pracují s JOP v každodenním provozu a nejlépe znají situace, kdy rozhodují sekundy, přehlednost zobrazení a schopnost rychle určit, kde problém vznikl.
Cílem ADP CDP Přerov není vyvolávat spor se zaměstnavatelem, ale prosadit takové řešení, které bude bezpečné, provozně použitelné a nebude zbytečně zvyšovat zátěž zaměstnanců řízení provozu. Zachování přehledného zobrazení traťových přejezdů je podle odborové organizace společným zájmem zaměstnanců i Správy železnic.
Petice tak otevřela důležité téma, které se dotýká nejen pracovních podmínek výpravčích a traťových dispečerů, ale především bezpečnosti provozu na železnici. ADP CDP Přerov bude další vývoj sledovat a požadovat, aby případné technické změny nebyly zaváděny pouze formálně podle předpisu, ale také s ohledem na reálnou práci lidí, kteří za bezpečný provoz každý den odpovídají.
- Napsal Daniel Linc
V úterý 19. května se uskutečnilo jednání vedení Správy železnic se zástupci centrálních odborových organizací. Generální ředitel Tomáš Tóth na něm osobně vysvětlil rozsah a důvody personálních změn v managementu i to, jak zapadají do širší proměny naší organizace. Ujistil, že cílem těchto kroků není omezování provozních zaměstnanců ani odborných profesí. Jasně také odmítl spekulace o masivním propouštění v řádu tisíců lidí.
Na jednání zazněla také vize dalšího směřování Správy železnic. Vedení počítá s tím, že ve druhém pololetí letošního roku mohou přijít další organizační změny, které souvisejí s potřebou centralizovanějšího a rychlejšího řízení. Po projednání a schválení záměrů Správní radou v červnu se o nich začne jednat také se sociálními partnery. Finální podoba struktury Správy železnic se předpokládá nejpozději k 1. lednu 2027, jednotlivé kroky ale budou probíhat postupně tak, aby na sebe navazovaly a srozumitelně se tlumočily dál.
Generální ředitel zároveň uvedl, že realizované personální změny i připravované organizační úpravy bude osobně představovat v jednotlivých organizačních jednotkách. Smyslem je, aby zaměstnanci měli k připravovaným krokům co nejvíce informací, rozuměli jejich důvodům a měli prostor zeptat se na vše, co je zajímá.
Důležitou součástí jednání byla také výzva k průběžné zpětné vazbě. Stejně jako vedení počítá s dialogem se zástupci odborových organizací, chce slyšet i podněty od zaměstnanců. Pokud máte otázky nebo vidíte ve svém okolí prostor ke zlepšení, dejte o tom vědět. Generální ředitel tyto podněty bere vážně. K dispozici je e-mailová adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Další jednání zaměstnavatele se zástupci centrálních odborových organizací při Správě železnic se uskuteční 23. června 2026.
- Napsal Daniel Linc
Dne 14. května 2026 proběhlo v Praze jednání Výkonného výboru ADP, na kterém byly projednány aktuální otázky hospodaření organizace, informace z jednání se zaměstnavatelem, dění v rámci ČMKOS i podněty z jednotlivých organizačních jednotek.
Hospodaření organizace
Výkonný výbor byl seznámen se stavem financí organizace. Hospodaření za první čtvrtletí roku 2026 probíhá bez závad a rozpočet je zatím plněn bez přečerpání jednotlivých položek. Pozitivně byl hodnocen také růst příjmů z členských příspěvků. VV ADP vzal na vědomí zprávu CRK za 1. čtvrtletí 2026.
Jednání se zaměstnavatelem
Velká část jednání byla věnována změnám v oblasti smluvních mezd. Od června 2026 bude zaměstnavatel uplatňovat odstupňované navyšování mezd podle jejich výše. Diskutovalo se rovněž o kontrolách pracovní neschopnosti externí agenturou, které budou probíhat během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti.
Členská základna a organizační změny
Výkonný výbor řešil také otázku evidence členů a aktuálního počtu členů organizace. Byla projednána rezignace místopředsedy regionální organizace v Hradci Králové a další postup při doplnění vedení RO v souladu se stanovami ADP.
Informace z ČMKOS
Zástupci výboru informovali o průběhu sjezdu ČMKOS, na kterém byl v prvním kole předsedou na další období zvolen Josef Středula, místopředsedkyní se opětovně stala Ing. Radka Sokolová a místopředsedou se stal Mgr. Lukáš Němec. Diskutována byla také evropská směrnice o platformové práci a její možné dopady na zaměstnance i státní rozpočet.
Podněty z jednotlivých organizačních jednotek
Zástupci jednotlivých oblastních a provozních pracovišť informovali o aktuálních provozních tématech. Mezi hlavní body patřily plánované organizační změny, otázky bezpečnosti práce, vytížení zaměstnanců nebo provozní podmínky na pracovištích.
Benefity a aktivity pro členy
Výbor se zabýval také nabídkou benefitů pro členy ADP. Byly zakoupeny elektronické vstupenky do několika zoologických zahrad a plánuje se jejich další propagace prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí.
Modernizace webových stránek
Součástí jednání byla také úvaha o modernizaci webových stránek ADP. Současná podoba webu již neodpovídá dnešním standardům a v budoucnu se počítá s jeho modernějším zpracováním.
Další rozšířené jednání Výkonného výboru je plánováno na 25. června 2026. Místo konání bude ještě upřesněno.

- Napsal Martin Klučka
Vážené kolegyně a kolegové,
pro členy naší odborové organizace byly zajištěny rodinné vstupenky do zoologických zahrad.
Brno: 2 dospělý a 2 děti ve věku 3-15 let
Zlín: 2 dospělý a 2 děti ve věku 3-12,99 let
Olomouc: 2 dospělý a 2 děti ve věku 3-18 let
Tábor: 2 dospělý a 2 děti ve věku 3-15 let
Děti do 3 let vstup zdarma.
Jedná se e-vstupenky které budou po předchozí domluvě 14 - 3. dny před návštěvou zaslány na Váš e-mail (WhatsApp).
Rezervace a další informace: Martin Klučka 774 101 975, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Vstupenky do Botanické a Zoo Praha zůstávají beze změny, info na stránkách ADP.

- Napsal ČMKOS
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) uspořádala ve dnech 24. a 25. dubna 2026 v Hotelu Olšanka v Praze svůj IX. sjezd. Nejvyšší orgán největší odborové centrály v České republice potvrdil vedení organizace, schválil program na období 2026–2030. Přijal klíčové dokumenty reagující na aktuální ekonomické a sociální výzvy.
Sjezdu se zúčastnili delegáti členských odborových svazů i významní hosté z oblasti politiky,
zaměstnavatelů a mezinárodních organizací. Na slavnostním zahájení vystoupil prezident České republiky Petr Pavel, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Tomio Okamura, ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka a ministr spravedlnosti Jeroným Tejc. Mezi zahraničními hosty vystoupila generální tajemnice Evropské odborové konfederace Ester Lynch a generální tajemník Mezinárodní konfederace odborových svazů Luc Triangle, dále prezidentka Konfederácie odborových zväzov Slovenské republiky Monika Uhlerová. Zaměstnavatele zastoupili nejvyšší představitelé Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiří Horecký a Hospodářské komory Jan Zajíček.
Předsedou ČMKOS byl již v prvním kole zvolen Josef Středula. Místopředsedkyní byla zvolena Ing. Radka Sokolová a místopředsedou Mgr. Lukáš Němec. Delegáti zároveň zvolili členy vedení a revizní komise, čímž potvrdili kontinuitu i důvěru v dosavadní směřování organizace.
Sjezd podrobně zhodnotil období let 2022–2026, které bylo charakterizováno mimořádnými ekonomickými a společenskými výkyvy, zejména vysokou inflací, energetickou krizí a poklesem reálných příjmů díky vysoké inflaci. ČMKOS v tomto období aktivně prosazovala opatření na ochranu zaměstnanců, včetně růstu minimální mzdy, navyšování platů ve veřejném sektoru a zmírňování dopadů vládních konsolidačních opatření. Z prezentovaných dat vyplývá, že zaměstnanci pokrytí kolektivními smlouvami dosahují dlouhodobě vyšších mezd a lepších pracovních podmínek, což potvrzuje význam kolektivního vyjednávání jako klíčového nástroje sociální stability.
Delegáti schválili Program ČMKOS na období 2026–2030, který se zaměřuje zejména na mzdovou konvergenci k úrovni vyspělých zemí EU, posílení kolektivního vyjednávání, ochranu pracovněprávních standardů, dostupnost veřejných služeb a spravedlivé nastavení důchodového systému. Mezi prioritami jsou také zkrácení pracovní doby bez snížení mzdy, zavedení minimálně pěti týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, posílení ochrany zaměstnanců v souvislosti s digitalizací a umělou inteligencí a důsledné potírání nelegální práce.
Sjezd rovněž přijal rezoluci odsuzující dehumanizující výroky vysokého státního úředníka Filipa Turka upozorňující na nepřijatelnost takového jazyka ve veřejném prostoru, a zároveň rezoluci k návrhům legislativních změn v oblasti platformové práce, která odmítá oslabování definice závislé práce a varuje před legalizací švarcsystému. Delegáti zároveň přijali Prohlášení IX. sjezdu ČMKOS, které zdůrazňuje potřebu férové práce, důstojných pracovních podmínek, sociální spravedlnosti, spravedlivého odměňování a silného sociálního dialogu jako základních pilířů demokratické společnosti.
IX. sjezd ČMKOS potvrdil, že ochrana práv zaměstnanců, spravedlivé pracovní podmínky a stabilní sociální dialog jsou nezbytnými předpoklady dlouhodobě udržitelného ekonomického a společenského rozvoje České republiky.
Ke stažení v PDF:

Strana 1 z 120







